Bøkene

Bøkene jeg velger må være skrevet av en forfatter fra landet, helst en som er født og oppvokst der, eller har bodd store deler av livet sitt der. Det er vanskelig å finne oversatt litteratur fra enkelte land, og må da kanskje vri litt på regelen til å lese en forfatter som er veldig godt kjent til kulturen, for eksempel med foreldre fra landet. Jeg skal uansett lete så godt jeg kan på alle nasjoner. Kom gjerne med tips!

Om boken er lest er det bare å trykke på landet på denne siden, så kommer du til innlegget.

Jeg bruker FNs liste over nasjoner.

PS: Alle bøker jeg leser er mulig å bestille fra norske forhandlere, og de fleste til rundt 100-lappen

Afganistan: Khaled Hosseini, Tusen strålende soler

Albania: Ismail Kadare, Hvem fulgte Doruntine hjem?

Algerie: Assia Djebar, Kjærligheten, krigen

Andorra: Albert Salvadó, The teacher of Cheops

Angola: Pepetela, Den ærerike familien;Den gamle skilpadden

Antigua og Barbuda: Jamaica Kincaid, Annie John;Mors egen historie

ArgentinaLucía Puenzo, Wakolda

Armenia: Grigoris Balakian, Armenian Golgotha

Aserbajdsjan: Kurban Said, Ali and Nino

Australia: Kimberley Freeman, Wildflower hill

Bahamas: Ian G. Strachan, God’s angry babies

BahrainAli Al Saeed, Quixotiq

Bangladesh: Taslima Nasrin, Revenge

BarbadosKaren Lord, Redemption in indigo

Belgia: Els Beertlen, Alle vil til himmelen

Belize: Zee edgell, Beka Lamb

Benin: Paulin J. Hountondji, African Philosophy;The struggle for meaning/Jean Pliya, Afrika forteller: Afrikanske noveller, Fetisjtreet

Bhutan: Kunzang Choden, The circle of karma

Bolivia: Jaime Saenz, The night/Ernesto «Che» Guevara, Bolivian diary

Bosnia-Hercegovina: Ivo Andric, Broen over drina/Sasa Stanisic, Hvordan soldaten reparerer grammofonen

BotswanaAlexander McCall Smith, Bessie Head/Alexander McCall Smith, Damenes detektivbyrå nr. 1

Brasil: Paulo Coelho, Utroskap/ Francisco Azevedo, Livet i et riskorn; Tante Palmas ris

Brunei: Sun Tzu yun, Four kings

Bulgaria: Georgi Gospodinov, Naturlig roman

Burkina Faso: Norbert Zongo, The parachute drop

Burundi: Marie-Therese Toyi, Weep not, refugee;A soul for sale

CanadaLori Lansens, Aldri alene

Chile: Isabel Allende, Åndenes hus

Colombia:  Laura Restrepo, Engelen fra Galilea;Delirium/Gabriel García Márques, Kidnappet

Cookøyene: Karuka, Legends from Atolls/ Robert Borden; Don’t walk under the coconuts

Costa Rica: Barbara ras, Costa Rica

Cuba: Lydia Cabrera, Afro-Cuban Tales/ Leonardo Padura, Vinter i Havana

Danmark: Jette A. Kaarsbøl, Den lukkede bok

Den Dominikanske Republikk: Junot Díaz, Oscar Waos korte, makeløse liv/ Julia Alvarez, Before we were free;I sommerfuglenes tid

Den Sentralafrikanske Republikk: Makombo Bamboté, Daba’s travels from Oudda to Bangui

Djibouti: Abdourahman Waberi, Passage of tears;In the united states of Africa

Dominicaatkinson school dominica, The Snake King of the kalinago/ Jean Rhys, Good morning, midnight

Ecuador: Demetrio Aguilera-Malta, Don goyo

EgyptMiral Al-Tahawy, Blå aubergine

Ekvatorial-Guinea: Donato Ndongo, Shadows of your black memory

El Salvador: Horacio Castellanos Moya, Tyrannminne/vanvidd

Elfenbenskysten: Ahmadou Kourouma, Allah skylder ingen noe/ Marguerite Abouet, Aya fra Yopougon

Eritrea: Hannah Pool, My father’s daughter

EstlandSofi Oksanen, Utrenskning

Etiopia: Maaza Mengiste, Beneath the lions gaze

Fiji: Epeli Hau’ofa, Kisses in the nederends

Filippinene: Miguel Syjuco, Illustrado/ F. Sionil José Synder

FinlandArto Paasilinna, Kollektivt selvmord

Forente Arabiske Emirater: Ameera Al Hakawati, Desperate in Dubai

Frankrike: Tatiana De Rosnay, Huset du elsket

GabonDaniel M. Mengara, Mema

GambiaSally Singhateh, The sun will soon shine

Georgia: Aka Morchiladze, Journey to Karabakh

Ghana: Ama ata Aidoo, Changes

Grenada: Merle Collins, Angel

Guatemala: Miguel Angel Asturias, The president;Weekend i Guatemala

Guinea: Camara Laye, The dark child

Guinea-Bissau: Amilcar Cabral, Return to the source, selected speeches

Guyana: Jan Carew, Potaro dreams: My youth in Guyana;Lost love and other stories

Haiti: Dany Laferriere, Aroma of coffee;Dining with the dictator;World is moving around me

HellasMargarita Karapanou, Rien ne va plus

Honduras: Augusto Monterroso, Complete works and other stories

Hviterussland: Vasil Bykaw, Sotnikaw/ Svetlana Aleksijevitsj

IndiaVikas Swarup, Gutten som hadde svaret på alt;Seks mistenkte/ Sarita Mandanna, Hegrenes dal/ Anuradha Roy, Der jorden reiser seg

Indonesia: Pramoedya Ananta Toer, Menneskenes jord; Flukt

Irak: Rodaan Al Galidi, Thirsty river/ Samira Al-Mana, The oppressors

Iran: Kader Abdolah, Huset ved moskeen

Irland: Colum McCann, La kloden spinne

Island:  Kristín Marja Baldursdottír, Karitas

Israel: David Grossman, En kvinne på flukt fra budskapet

Italia: Paolo Giordano, Primtallenes ensomhet

Jamaica: Colin Channer, Waiting in vain,Kingston Noir

Japan: Haruki Murakami, Kafka på stranden

Jemen: Wajdi al-Ahdal, A land without Jasmine

Jordan:  Ibrahim Nasrallah, Inside the night

Kambodsja:  Vaddey Ratner, I skyggen av banyantreet

Kamerun: Mongo Beti, Den evige far i Bomba

Kapp Verde: Germano Almeida, Avdødes siste uvilje

KasakhstanMukhamet Shayakhmetov, The silent steppe: The Memoir of a Kazakh Nomad Under Stalin 

Kenya: Binyavanga Wainaina, One day I will write about this place

KinaMa Jian, Rødt støv/ Chan Koonchung, Fete år/  Yan Lianke, Tjen folket!;Landsbyens blod;Lenins kyss/ Mo Yan, Store bryster og brede hofter;rødt korn;Livet og døden tar rotta på meg/ Xiaolong Qui, To byer;En rød heltinnes død

Kirgisistan: Tsjingiz Ajtmatov, Og dagen varer lengre enn et århundre

Kiribati:

Komorene:

Kongo: Emmanuel Dongala, Vindmannen

Kongo Den Demokratiske Republikk: Frederick Yamusangie, Full circle

Kosovo: Svetlana Djordjevic, Helvetesfjellet

Kroatia: Dubravka Ugrĕsic, The ministry of pain/ Slavenka Drakulic, Ikke en flue fortred

Kuwait: Danderma, The Chronicles of Dathra, a Dowdy Girl from Kuwait/Saif Marzooq al-Shamlan, Pearling in the Arabian Gulf

Kypros: Christy Lefteri, En vannmelon, en fisk og en bibel

Laos: Outhine Bounyavong, Mother’s beloved: Stories from Laos

Latvia: Agate Nesaule, A Woman in Amber/ Mark Kurzem, Maskoten

Lesotho: Thomas Mofolo, Chaka/ Morabo Morojele, How we buried Puso

Libanon: Amin Maalouf, Tanios-Klippen;De forvillede/ Joumana Haddad, Jeg drepte Sjeherasad

Liberia: Ellen Johnson Sirleaf, This child will be great/Mardia Stone, Konkai: Living Between Two Worlds

Libya: Hisham Matar, Ingen i verden

Liechtenstein:  Heinrich Harrer, Syv år i tibet

Litauen: Flere, No men, no cry

Luxembourg: Anise Koltz, At the edge of night

Madagaskar: Flere, Voices from Madagascar

Makedonia: Goce SmilevskiSigmund Freuds søster

MalawiSteve Chimombo, The bird boy’s song/Samson Kambalu, Jive talker

Malaysia: Tash Aw, Silkefabrikken Harmonien/Preeta Samarasan, Evening is the whole day

Maldivene: Abdullah Sadiq, Dhon Hiyala and Ali Fulhu

Mali: Amadou Hampâté Bâ, Kaidara

Malta: Immanuel Mifsud, Happy weekend

Marokko: Nedjma, Mandelen/ Tahar Ben Jelloun, A palace in the old village

Marshalløyene: Madelaine Westermann, Island of the Invisible Being: Benjua’s Story: A Legend from the Marshall Islands/Daniel A. Kelin, Marshall Islands legends and stories

Mauritania: Mohamed Bouya Bamba, Angels of Mauritania and the Curse of the Language

Mauritius: Barleen Pyamootoo, Bénarès

Mexico: Reyna Grande, Danser med sommerfugler

Mikronesia: Eve Grey, Legends of Micronesia 

Moldova: Vladimir Lortsjenkov, Melk og honning/Nicolai Lilin

Monaco: (Daphne du Maurier, Rebecca

Mongolia: Galsan Tschinag, The blue sky

Montenegro: Andrej Nikolaidis, The son

Mosambik: Mia Couto, Tuner of silences;Under frangipanitreet

Myanmar: Nu Nu Yi, Smile as they bow/Zoya Phan, Little daughter/ Pascal Khoo Thwe, From the land of green ghosts/ Wendy Law-Yone, Road to wanting

Namibia: Neshani Andreas, The purple violet of Oshaantu

Nauru: Ben Ban Solomon, Stories from Nauru

Nederland: Tessa De Loo, Tvillingene

Nepal: Samrat Upadhyay, The royal ghosts

New Zealand: Lloyd Jones, Mister Pip/ Janet Frame, Mot en ny sommer, Lagunen og andre fortellinger, Ansikter i vannet, Akuttbehandling

Nicaragua: Gioconda Belli, Infinity in the palm of her hand;The country under my skin

Niger: Nouhou Malio, The Epic of Askia Mohammed

Nigeria: Wole Soyinka, Aké – en afrikansk barndom

Niue:

Nord-Korea: Eunsun Kim, Nord-Korea

NorgeRoy Jacobsen, Vidunderbarn

Oman: Ibrahim Farghali, Smiles of saints 

Pakistan: Kamila Shamsie, brente skygger/ Mukhtar Mai, Vanæret

Palau:

PalestinaRula Jebreal, Ørkenblomsten

Panama: Enrique Jaramillo Levi, Contemporary short stories from Central America

Papua Ny-Guinea: Russell Soaba, Maiba

Paraguay:  Augusto Bastos, I, the supreme;Menneskesønnen

Peru: Mario Vargas Llosa, Det grønne huset;valpene;Han som snakker; Lituma i Andesfjellene

Polen: Chil Rajchman, Jeg overlevde Treblinka

Portugal: José Saramago, Hulen;Den andre mannen/António Lobo Antunes, Portugals ære og makt

Qatar: Abdul Aziz Al Mahmoud, The corsair

Romania:  Herta Müller, Mennesket er en stor fasan i verden;Pustegynge

RusslandLev Tolstoj, Anna Karenina

RwandaPaul Rusesabagina, En ganske alminnelig mann

Saint Kitts og Nevis: Bertram Roach, Only god can make a tree

Saint Lucia: Garth St. Omer, Nor any country

Saint Vincent og Grenadinene: Cecil Browne, Feather your tingaling;The moon is following me

Salomonøyene: Dave hart, Solomon boy

Samoa: Sia Figiel, Where we once belonged

San Marino: 

São Tomé og Príncipe: Gervásio Kaiser, The stranger;Native dance: an African story

Saudi-Arabia: Turki al-Hamad, Adama/ Abdullah Thabit, Den tjuende

Senegal: Mariama Bâ, Scarlet song;So long a letter

Serbia: Svetlana Ivanovic, Naglet

Seychellene: William Travis, Shark for sale

Sierra Leone: Ishmael Beah, En bedre dag i morgen

Singapore: David Miller, Year of the tiger/ Catherine Lim, Following the wrong god home;The teardrop story woman

Slovakia: Peter Pistanek, Rivers of Babylon

Slovenia: Miha Mazzini, Crumbs

SomaliaNadifa Mohamed, De tapte sjelers land/Nuruddin Farah, Lenker/Amal Aden, Jacayl er kjærlighet på somali

SpaniaCarlos Ruiz Zafón, Vindens Skygge;Himmelens Fange/Care Santos, Lukkede rom/ Maria Dueñas, Syersken fra Madrid/Cristina López Barrio, Den umulige kjærlighetens hus

Sri Lanka: Ru Freeman, A Disobedient Girl

StorbritanniaKatherine Webb, Det forbudte barnet

Sudan: Tarek Eltayeb, Cities without palms/Daoud Hari, Tolken

Surinam: Cynthia Mcleod, The cost of sugar

Sveits: Johanna Spyri, Heidi

SverigeLinda Olsson, La meg synge deg stille sanger

Swaziland: Sarah Mkhonza, weeding the flowerbeds

Syria: Samar Yazbek, En duft av kanel

Sør-Afrika: Athol Fugard, Tsotsi

Sør-Korea: Kyung-sook Shin, Jeg kommer med en gang

Sør-Sudan: Benjamin Ajak, Benson Deng, Alephonsian Deng, Judy Bernstein, They poured fire on us from the sky

Tadsjikistan: Andrei Volos, Hurramabad

Taiwan:  Pai Hsien-yung, Taipei people

Tanzania:  Issak Esmail Issak, De rømtes rabalder/Abdulrazak Gurnah, The last gift;Paradis/Bethsaida Orphan Girls’ Secondary School Their voices, their stories 

Thailand: Kukrit Pramoj, Many lives

Togo: Tété-Michel Kpomassie, En afrikaner på Grønland

Tonga:  Epeli Hau’ofa, tales of the tikongs

Trinidad og Tobago: Monique Roffey, Gavin og Océan

Tsjad: Joseph Brahim Seïd, Told by starlight in chad

Tsjekkia: Franz Kafka, Prosessen

Tunisia: Lina Ben Mhenni, Tunisian girl: blogger i den arabiske våren/Hassouna Mosbahi, Tunisian tale

Turkmenistan: (Ak Welsapar)

Tuvalu: (Philip Ells, Where the hell is Tuvalu?)

Tyrkia: Orhan Pamuk, Uskyldighetens museum;Snø;Det tause huset/Baris Bicakci, vår store fortvilelse

TysklandEdgar Feuchtwanger, Hitler – Min nabo/ Monika Peetz, Tirsdagsdamene

Uganda: Moses Isegawa, Abyssinian Chronicles

Ukrania: Andrej Kurkov, Døden og pingviner

Ungarn: Magda Szabó, Døren;Rådyret/Péter Nádas, Slutten på en familieroman

UruguayCarolina de Robertis, Det usynlige fjellet

USA: Ernest Hemingway, Den gamle mannen og havet/Mary Simses, Det uimotståelige blåbærbakeriet/Vanessa Diffenbaugh, Blomstenes hemmelige språk/ Jamie ford, Hotellet på hjørnet av bitter og søt

Usbekistan: Hamid Ismailov, The railway

Vanuatu: Wan Smolbag Theatre, diverse skuespill

Vatikanstaten: The Millenari, Shroud of secrecy 

Venezuela: Alberto Barrera Tyszka, The sickness

Vest-Sahara: (Per Kristian Cani – Atlas)

Vietnam:  Kim Thúy, Ru/Dang Thuy Tram, Jeg drømte om fred

Zambia: Gaile Parkin, Himmelen er for alle;Å bake kaker i Kigali/ Binwell Sinyangwe, A Cowrie of hope

Zimbabwe: Irene Sabatini, Nabogutten

Øst-Timor: Luis Cardoso, The crossing

ØsterrikeNatascha Kampusch, 3096 dager/ George Clare, Siste vals i Wien

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Google-bilde

Du kommenterer med bruk av din Google konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s